Közgyűlés 2011. április 13.

Nagykőrösi főiskola jelentése

 

Beszámoló a KRE-TFK 2010/2011. tanévének munkájáról

Elhangzott a Dunamelléki Református Egyházkerület

2011. április 13-án, Budapesten tartott közgyűlésén

Főtiszteletű Egyházkerületi Közgyűlés!

1. Akkreditáció

Jóllehet az elmúlt naptári évben történt az Egyetem, s benne a Főiskola akkreditációja, de a tavalyi Közgyűlésen még nem tudtam érdemben beszámolni róla.

2010 március végén és április elején került sor az akkreditációs bizottság látogatására. Lehetőségükhöz képest mindent átvizsgáltak és ellenőriztek a beküldött jelentések alapján. Találkoztak a hallgatókkal, tanárokkal, doktorandusz jelelöltekkel.

Az elkészült jelentésüket hónapokkal később kaptuk meg.

Hála Istennek karunkról csupa pozitív megállapításokat tettek. A Közgyűlés minimális tájékoztatása érdekében csupán néhány mondatot idézek abból.

„A KRE-TFK „kis sziget” a magyar felsőoktatás rendszerében. A Kar küldetésének teljes mértékben eleget tesz, a református egyház hitéleti és világi feladatainak ellátásához kiváló, főként gyakorlati munkatársakat képez. A beiskolázás országos hatáskörű. A tanulmányok alatt kialakult közösségek elkötelezett keresztyén szellemisége, a hallgatók „formálása” magyar viszonylatban, a világi képzéseket tekintve példaértékű. A főiskolai tanárok egy művésztanár kivételével, a docensek mindegyike, és két adjunktus PhD fokozattal rendelkezik. A főiskolai tanárok közül egy fő habilitált. Személyi változások tekintetében örvendetes, hogy emelkedett a PhD fokozatosok száma, illetve a fiatal oktatók mindegyike doktori iskolába járt. A hallgatók és oktatók között személyes jellegű, egyháziasan fogalmazva „testvéri kapcsolat” érvényesül. A Kar manapság is, a jogelőd szellemiségének megfelelően szükségesnek tartja a hallgatók felnőtt nevelésének hagyományos módszereit. A karon a szakokra nappali tagozaton szakpárban és önállóan is lehet jelentkezni. (2010 augusztus 01-től érvényesül ez utóbbi.) A fenntartó ez irányú intézkedése a nappali tagozaton tanulók létszámnövekedését kívánja elősegíteni.

A hittanoktató szakon tanulók közül többen is tudatosan készülnek a Hittudományi Kar vallástanár és református lelkész mester szakjaira.” (Több mint 20-an szereztek lelkészi oklevelet volt hallgatóink közül.)

A fentiek alapján a Főiskolai Kart „A” minősítéssel 2015 december 31-ig akkreditálták. Ez pillanatnyilag a legjobb minősítés és az adható leghosszabb idő.

Nagyon örülünk ennek az eredménynek különösen annak tükrében, hogy az elmúlt években többen a Kar megszűntetését, vagy átalakítását rebesgették, persze nem hivatalos formában. Reméljük, hogy az akkreditáció mindenkit meggyőzött, hogy szükség van erre a kis intézményre. Különösen is felértékelődhet a főiskola munkája, ha a hitoktatás ügye végre rendeződik. Az elmúlt 20 évben 700 hitoktató szerzett oklevelet. Közülük sokan azóta is végeznek ilyen szolgálatot.

2. Az Egyetemről Nagykőrös nézőpontjából

Az Egyetem évek óta kinevezett rektor nélkül működik és az akkreditációs jelentés szerint a fenntartó túlzott beavatkozása irányítja. A munkáltatói jogokat a fenntartó magához vette. Eleinte csak a tanárok vonatkozásában, később minden alkalmazottat érintően. Megkezdődött emellett a teljes centralizáció minden területen. Ennek következtében a Karok csaknem minden önállóságukat elveszítették. A dékánoknak nincs igazában semmilyen funkciójuk. Munkáltatói joguk sincs senki fölött. Ez nagyon sok működési zavart okoz, amelyet esetünkben a földrajzi távolság is növel.

Nagyon várjuk az új Felsőoktatási Törvényt, amely reménységünk szerint az ésszerűtlen centralizációt megszünteti. Ennél is jobban várjuk, hogy legyen az Egyetemnek igazi rektora, mert közel 3 éve nincs. A megbízott rektornak sincs igazán döntési jogköre, mert a fenntartó mindent magához vont. Öröm, hogy a Szenátus legutóbbi gyűlésén kérte a Fenntartót a rektori pályázat kiírására. Reméljük, hogy a kísérlet végre eredményes lesz.

Igen fontos lenne, mert az Egyetem 2 nagy karának akkreditációja ideiglenes, a doktori iskoláikat pedig megszüntették. Ez is igen nagy gond.

3. A 2010/2011-es tanévről

Jelen tanévünk kiemelkedő eseménye a Főiskola újraindulásának 20. évfordulójára rendezett megemlékezés volt. Sajnálatos, hogy ígéretük ellenére nem tudtak eljönni se az oktatásért felelős államtitkár, se a Zsinat elnöke. Szövényi Zsolt főosztályvezető tartott igen hasznos előadást a felsőoktatás időszerű kérdéseiről.

Felelevenítettük az újraindulás embertpróbáló eseményeit, a jelen kihívásairól szóltunk, majd tudományos szekcióülésekre került sor. A 3. napon pedig volt diákjaink találkoztak igen szép számban (150 fő jött el!). Két könyvet jelentettünk meg ez alkalomra.

Ugyancsak az őszi szemeszterben volt a marosvásárhelyi kihelyezett tagozatunk 20. évfordulója. Az ünnepélyen Karunk dékánja volt az igehirdető és egy küldöttség is részt vett a szép ünnepségen.

A másik örvendetes esemény, hogy Méhes Balázs tanárunk az ősz folyamán megszerezte a DLA fokozatot és docensi kinevezést kapott.

Hallgatóink létszáma az elmúlt években stagnál. Nagy visszaesést tanító szakon tapasztaltunk 3 éve. Azóta megállt a csökkenés. Összes hallgatónk jelenleg 548, de februárban végeztek szociális munka szakon közel 60-an. Így a tanévet 600 körüli hallgatói létszámmal kezdtük. Nappali tagozaton 78 fő tanul. A fenntartó kérésére feloldottuk nappali tagozaton a kötelező szakpárt. Sokan létszámemelkedést remélnek ettől. Én kevésbé, de attól tartok, hogy az elvilágiasodás bekövetkezhet, ha minden feltétel nélkül beengedünk bárkit a rendszerbe. A felvételi vizsgák eltörlése így is elindította ezt a folyamatot.

4. Személyi kérdések

A jelenlegi tanévben nem sok személyi változás történt, de az érzékeny volt. Dr. Fodorné Dr. Nagy Sarolta főiskolai tanár főállású munkaviszonyát megszüntette, de a Zsinat elnökének engedélyével még a tanévet másodállásban közöttünk tölti. A tanév végével távozik. Helyére mindenképpen új, főállású tanárra van szükség.

Dr. Hadházy Antal főiskolai tanár fizetés nélküli szabadságon van, és nem is óhajt visszajönni. Az ő pótlása is szükséges.

Mindketten minősített oktatók, az akkreditáció szempontjából is fontos a megfelelő pótlásuk.

A Kar dékánjának is lejár a meghosszabbított mandátuma augusztus 31-én. Erről is dönteni kell.

Ezen kívül jó néhány oktatónk munkaszerződése is lejár.

Bízom benne, hogy ezek a súlyos kérdések megoldódnak.

5. Egyebek

Főiskolánk üzemeltetésében működik a Protestáns Diakóniai Szakkollégium Budapesten. 40 főiskolás-egyetemista lakik itt. A kollégium intézeti lelkésze Szabó Károly megbízhatóan végzi szolgálatát. Jó lenne, ha tényleges szakkollégiumként működhetne ez az internátus, mert jelenleg csak a nevében az.

Továbbra is áll a Főiskola épületének bővítése, pedig nagy szükségünk lenne rá. A levelező oktatásunk idején állandó teremhiánnyal küzdünk. A könyvtárunkat nem tudjuk tovább bővíteni. A tanári szobák kicsik és nem is elegendőek. Sajnos az egyetemi centralizáció következtében semmi reményt nem látok az építkezés folytatására. Az új épületszárny meg tudná oldani a kecskeméti jogászképzés elhelyezését is, és nem kellene azért bérleti díjat fizetni.

Az Egyházkerület lelkésztovábbképzési programjait is lehetne Nagykőrösön tartani.

Határozati javaslat

1. Az Egyházkerületi Közgyűlés a KRE-TFK-ról szóló jelentést elfogadja.

Dr. Nagy István

dékán

 

Csatolt állományok